CoffeeMachina

Historia kawy – z Etiopii na całym świecie

Kawa jest najpopularniejszym napojem na świecie. Być może dlatego wywołał ostre kontrowersje w społeczeństwie, a jego historia jest owiana legendami. W różnych okresach kawa była zakazana, uznawana za „diabelski eliksir”, ale nie przeszkodziło mu to w zdobyciu fanów na całym świecie.

Skąd i kiedy narodziła się kawa?

Legendy głoszą, że miejsce narodzin kawowca znajduje się w Etiopii, a pierwsze wzmianki w traktatach naukowych pochodzą z V wieku pne. Plotka głosi, że w tym czasie żył pasterz Kaldim, który odkrył zboże. Kozy, którymi się opiekował, polubiły wiecznie zielone krzewy z czerwonawymi jagodami i zaczęły je zjadać.

Pasterz zauważył, że po takim posiłku kozy stają się bardziej aktywne i szybsze. Postanowiłam więc sama spróbować jagód. Okazały się bez smaku, ale dodawały sił i wigoru zmęczonemu Kaldimowi. Opowiedział o tym opatowi klasztoru, który postanowił podać mnichom wywar z rośliny, aby nie zasnęli podczas długiego nabożeństwa. Stopniowo okoliczni mieszkańcy zaczęli wykazywać zainteresowanie ożywczym eliksirem.

Według innej legendy kawę wynalazł etiopski lekarz. Znajdując drzewo z pachnącymi krzewami, zrobił wywar z nasion i liści. Po wypiciu trochę lekarz poczuł przypływ energii i zaczął eksperymentować. Do odwaru dodawał napary lecznicze, a otrzymanymi lekami leczył nawet ciężko chorych pacjentów. Autor do końca życia trzymał w tajemnicy przepis na cudowny eliksir i dopiero przed śmiercią opowiedział o nim swojemu synowi.

Według innej wersji szejk Omar znalazł kawę na wygnaniu i schronił się w jaskini. Budząc się rano usłyszał śpiew pięknego ptaka i podszedł do jej głosu. Widząc pachnące drzewo szejk nie mógł się oprzeć. Po spróbowaniu wywaru z cudownych jagód zakochał się w tym smaku.

Historia powstania kawy związana jest również z archaniołem Gabrielem. Tradycje mówią, że przy pomocy naparu kawowego w Etiopii uzdrowił umierającego Mahometa, któremu nie udało się w żaden inny sposób pomóc. Niezwykły czarny eliksir przywracał pacjentowi witalność i jasność umysłu.

Historia uprawy kawy rozpoczyna się w VII wieku. we współczesnym Jemenie. Początkowo ziarna były po prostu gotowane, mielone i dodawane do żywności. Próbowałem też robić nalewki na wodzie. W XII wieku. były plantacje. Od prawie 200 lat kraj ten jest głównym dostawcą kawy na cały Wschód.

Jak napój stał się popularny?

W połowie XVw. pachnące ziarna dotarły do ​​Turcji, skąd kawa trafiła później do Polski. Był to ważny etap w historii napoju. Mieszkańcom Konstantynopola spodobało się to tak bardzo, że kilka lat później otwarto tam pierwszą na świecie kawiarnię.

Stopniowo zmieniała się technologia gotowania. Jeśli wcześniej ziarna po prostu nalegały na wodę, Turcy odgadli najpierw, aby je usmażyć i zmielić. To znacznie poprawiło smak, a kawa zaczęła szybko zdobywać popularność na Wschodzie. Arabowie mówili „kahwa”, czyli „odsypianie”. Turcy zmienili nazwę na „kahve”, od której powstało słowo „kawa”, które zakorzeniło się w językach europejskich.

Wraz z nadejściem sztuki gotowania napój zaczął być spożywany nie tylko w domu, ale także warzony publicznie. Tak zaczęła się historia kawiarni. Początkowo były to proste chaty, ale później przekształciły się w luksusowo wyposażone i przytulne zakłady, które później zaczęto otwierać w Europie. Kawiarnie przyczyniły się do wzrostu popularności orzeźwiającego napoju, ludzie zaczęli do nich przychodzić, w tym słuchać muzyki, oglądać występy artystów i wymieniać się informacjami.

Jednak nie wszystko w historii kawy potoczyło się tak gładko. Kawowa mania, która ogarnęła Turcję w XVI wieku, zaniepokoiła władze. Uważali, że rozwiązał języki, prowokując niechciane rozmowy o polityce. Zakazano kawy, worki z fasolą wrzucono do morza. Jednak nawet to nie sprawiło, że ludzie zrezygnowali z ulubionego napoju.

Jak kawa rozprzestrzeniła się w Europie

Uważa się, że kawa pojawiła się w Europie w 1615 roku, kiedy wypito tam pierwszą filiżankę. Lokalni mieszkańcy poznali go dzięki podróżnikom, którzy po przybyciu z Bliskiego Wschodu opowiadali o niezwykłym czarnym wywaru i spróbowali.

Jednak uzdrowiciele i duchowni przez pewien czas zakazali jej używania. W rezultacie papież Klemens VII został zmuszony do interwencji. Spróbował kawy. Podobał mu się ten smak, więc głowa kościoła pozwoliła mu go używać.

Nowy zwrot w historii kawy w Europie nastąpił w XVII wieku, kiedy to w różnych miastach Anglii, Francji, Niemiec, Austrii i Holandii powstało wiele kawiarni, które stały się ośrodkami życia społecznego. W Anglii pojawiły się tak zwane „uniwersytety groszowe”. Nazwa ta pochodzi od popularnych lokali, w których odwiedzający rozmawiali przy filiżance smakowego napoju w cenie 1 pensa.

Z czasem nastała tradycja rozpoczynania poranka nie od wina i piwa, jak to było wcześniej, ale od kawy. W przeciwieństwie do alkoholu naładował energią i witalnością, dodając sił do pracy. W połowie XVII wieku. w samym Londynie było ponad 300 kawiarni. Wiele z nich zyskało stałych bywalców, wśród których byli kupcy, pośrednicy, artyści.

Teraz kawa jest bardzo popularna. Producenci produkują wiele odmian, więc każdy może wybrać własną odmianę.

Dodaj komentarz

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.