Kawa jest ważnym i stałym symbolem nowego dnia. Przy filiżance orzeźwiającego napoju rozpoczynają swój poranny lud wszystkich wyznań i narodowości, ale zwykły rytuał nie jest ograniczony. Kawa jest przygotowywana zgodnie z unikalnymi przepisami, które wyrażają tożsamość i tradycje każdego narodu.
Cafe Del Olla – Meksyk
Radość Meksykanów jest widoczna w oryginalnym aromatycznym przepisie na napoje. Gorący klimat kraju i ciągłe upały – nie ma powodu, aby rezygnować z kawy, która może być niesamowicie słodka i pikantna. Jest warzony w glinianym słoju, który pozwala na jak największe otwarcie aromatu i smaku mielonych ziaren.
Kij cynamonowy jest szczególnie ostry, a idealnym deserem do kawy jest Pilancillo (cukier nietraktowany z trzciny cukrowej) z przyjemnymi nutami karmelu.
Café Touba – Senegal
Przepis przypisuje się sufickiemu szejkowi i założycielowi Islamskiego Zakonu Muridiya. Pierwsza wzmianka o kawie Tuba pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Napój pozostaje symbolem braterstwa i tradycyjnie uczestniczy w uroczystych wydarzeniach i ważnych ceremoniach Zakonu.
Kawiarnia Touba pierwotnie przypisywała wyłącznie właściwości lecznicze, ale teraz jest pijana dla radości. Aby przygotować tubę, parzona jest mieszanka mielonych ziaren kawy, goździków i czarnego pieprzu gwinejskiego. Aby opanować taki napój, mogą tylko lokalni mieszkańcy – jak pokazała praktyka, żołądek turystów nie jest tak silny.
Kaffeost – Finlandia
Trudno zaskoczyć przyprawionego ekspresu do kawy różnymi suplementami, ale Finowie podbili świat swoją oryginalnością. W kraju tysiące jezior piją kawę z domowym serem z mleka, śmietany i zakwasu. Niskotłuszczowy produkt z kwaśnego mleka o przyjemnym słodkim aromacie doskonale harmonizuje z cierpkością napoju warzonego z małych ziaren.
Ważne jest, aby przestrzegać tradycji na wszystkich etapach: włóż ser do filiżanki, a następnie wlej kawę. Po wypiciu go odwiedzający może zjeść miękki ser z kremowymi nutami.
Yuan Yang – Hongkong
Chińczycy wolą pić herbatę, nawet pijąc kawę. Yuan Yang to niezwykła i mocna mieszanka kawy i mocnej herbaty z mlekiem. Napój jest popularnie wynaleziony i nazwany na cześć kaczek mandarynek, a jego przygotowanie wymaga ścisłych proporcji.
Zgodnie z tradycją najpierw parzy się czarną herbatę, a następnie skrapla się skondensowanym mlekiem w równych proporcjach, a dopiero potem dodaje kawę. Yuan Yang jest podawany zarówno z kostkami gorącymi, jak i lodowymi.
Bombon – Hiszpania
Słodki tandem kawy i skondensowanego mleka po raz pierwszy pojawił się w Walencji i stał się znakiem towarowym tego kraju. Tradycyjnie podawany w przezroczystej niskiej szklance – pełen wdzięku, piękny i niesamowicie pyszny. Cukier nie jest dodawany do Bombona, ponieważ jedna trzecia przewiewnego szkła przyjmuje słodką kondensację.
Cà Phê Trıng – Wietnam
W kolorowym kraju z lotosowymi jeziorami lubisz pić kawę jajeczną, która smakuje jak deser z kremem. Aby przygotować żółtko, ubij skondensowanym mlekiem do gęstej konsystencji, a następnie wlej kawę do filiżanki i wymieszaj mieszaninę z gęstą pianką. Oddzielnie parzona kawa, do której dodaje się mieszankę jajowo-mleczną. Podawany przez Cà Phê Trăng w zimnej i gorącej formie, tradycyjnie nie jest pijany, ale spożywany łyżką.
Türk Kahvesi – Turcja
Kawa w tym niesamowitym wschodnim kraju jest częścią tradycyjnej kultury komunikacji. Wykorzystywane są mosiądz lub miedź Turks i drobne ziarna. Podawany przez Türka Kahvesiego w specjalnym porcelanowym kubku niefiltrowanym – uważa się, że fusy zachowują właściwości smakowe gotowego napoju.
Cukier jest napełniany na etapie gotowania, więc kawa turecka ma charakterystyczną słodycz. Do aromatu czasami dodawano kardamon, nadając drinkowi szczególną świeżość i przyjemne nuty kamfory.
Pharisaer – Niemcy
Kawa zawiera niezwykłe składniki: parzone ziarna są uzupełniane bitą śmietaną i rumem. Tradycja powstała w kraju wiele wieków temu i jest związana z zabawną legendą. Na wyspie Nordstrand mieszkał tak surowy pastor, że nikt nie odważył się pić mocniej niż kawa.
Szczególnie przedsiębiorczy mieszkańcy znaleźli wyjście i zaczęli dodawać rum do filiżanek – zapach alkoholu był w stanie skutecznie zamaskować wystawną piankową bitą śmietanę. Kiedy duchowny odkrył oszustwo, wykrzyknął: « Och, faryzeusze! ». Pojawiło się więc oryginalne imię.
Osobowość smaków
Niespodzianka i rozkosz powodują nie tylko formułowanie, ale także tradycje kawowe różnych krajów:
- Grecja z przyjemnością zaspokaja pragnienie popularnego Frappe, który został wynaleziony przez przedstawiciela firmy Nescafe w połowie ubiegłego wieku. Do gotowania wystarczy zmieszać szklankę kawy, ubite mleko i ozdobić kostkami lodu.
- Włochy są uważane za dom espresso, ale tradycja serwowania kawy z plasterkiem cytryny przetrwała tylko tam. Jasne odcienie plasterka harmonizują z ciemnym kolorem napoju, a nuty cytrusowe doskonale uzupełniają naturalną gorycz spawanych ziaren.
- W Irlandii zwyczajowo kończy się dzień aromatyczną irlandzką kawą. Do gorącej czarnej kawy dodano cukier i whisky, ostatnim akcentem jest chmura pianki mlecznej.
- Austriacy lubią traktować się koktajlem przypominającym klasyczne cappuccino – espresso z gorącym mlekiem i « cap » pianki mlecznej. Tradycyjnie kawa jest ozdobiona bitą śmietaną i kakao w proszku.
- Francuzi z powodzeniem łączą orzeźwiający napój ze śniadaniem. Świeżo zaparzona kawa, rozcieńczona taką samą ilością świeżego mleka, jest idealnym tandemem do pieczenia. Kubek musi być szeroki, aby wygodnie zanurzyć rogalika.
- Motto marokańskiej kawy brzmi: im więcej przypraw, tym lepiej. W grze gra się kardamon, gałka muszkatołowa, goździki, cynamon, czarny pieprz i inne przyprawy, których dusza szuka.
- W Portugalii do tradycyjnego espresso dodaje się świeży wyciśnięty sok z cytryny lub sodę. Wybuchowy i orzeźwiający smak nie tylko miejscowej ludności, ale także odwiedzających.
Ile osób, tyle smaków – w każdym przepisie znajduje się specjalna atrakcja, która jest łatwa do rozpoznania w całym kraju.
Dodaj komentarz