CoffeeMachina

Które kraje piją najwięcej kawy?

Większość ziaren kawy jest produkowana w Ameryce Południowej, ale najbardziej oddani miłośnicy cudownego napoju mieszkają na północy Europy. Spożycie kawy na mieszkańca na świecie rośnie z roku na rok. Jednocześnie od kilkudziesięciu lat żaden kraj produkujący pachnący produkt nie znalazł się w pierwszej dziesiątce.

 

Ranking prezentuje spożycie kawy przez kraje o najwyższych wskaźnikach per capita. Tym samym Stany Zjednoczone, które importują ponad 45 mln worków zboża (2,7 mln ton), znajdują się dopiero na końcu drugiej dziesiątki.

Artykuł przedstawia statystyki Międzynarodowej Organizacji Kawy (ICO). Wskazana jest liczba kilogramów towarów przypadających na każdego mieszkańca kraju. Realna konsumpcja przez kawoszy jest wyższa, ponieważ uwzględniono całą populację kraju.

1 miejsce – Finlandia (12 kg)

Kraj Finlandia zajmuje pierwsze miejsce pod względem spożycia kawy, importując ziarna głównie z Kolumbii i Brazylii. Miejscowi mieszkańcy tłumaczą swoją miłość do napoju tonizującego osobliwościami warunków naturalnych: w kraju krótkich godzin dziennych, zimna i wiatru przyjemnie jest rozweselić filiżankę gorącego kahvi.

Finowie poznali kawę w XVIII wieku. Dopiero pod koniec XIX wieku produkt ten stał się dostępny dla wszystkich, kiedy Gustav Paulig zorganizował dostawę i zbudował pierwszą palarnię.

Miejscowi piją kawę nie tylko rano, ale przez cały dzień. Nadmiar kofeiny w organizmie nie występuje, bo twierdza jest niewielka. Finowie preferują niską pieczeń (1 lub 2 poziomy), więc smak jest łagodny. Kahvi jest podobne do Americano w języku fińskim i nie są rozpoznawane żadne dodatki. Czasami wyjątek stanowi niewielka ilość mleka i cukru. Espresso, cappuccino, latte i inne przepisy nie są popularne.

Młynek do kawy to nieodzowny atrybut w każdej kuchni, tutejsi bowiem uwielbiają produkt naturalny, a nie instant. Odmiany Juhla Mokka i Presidentti są powszechne.

Żadne spotkanie przyjaciół lub partnerów biznesowych nie jest kompletne bez filiżanki pachnącego kahvi: picie tu kawy jest częścią długiej tradycji. Nawet umowy o pracę przewidują przerwy na kawę.

Możesz także spróbować fińskich produktów w krajach WNP: wielu zna najstarszą narodową markę Paulig.

2 miejsce – Norwegia (9,9 kg)

Norwegia importuje ponad 40 tys. ton surowców. Dla 90% dorosłej populacji jest to ich ulubiony napój, który przygotowują 4-5 razy dziennie. Podobnie jak Finowie, Norwegowie parzą słabą kawę z jasno palonych ziaren.

Zobacz też: poziomy palenia ziaren kawy
Wysoka kultura konsumpcji tego pysznego trunku sprawiła, że ​​zawód baristy stał się bardzo popularny. To norwescy mistrzowie najczęściej wygrywają na międzynarodowych festiwalach i konkursach.

3 miejsce – Islandia (9 kg)

O miłości mieszkańców Islandii do zagranicznego produktu świadczy już fakt, że mają święto poświęcone temu napojowi – “Solarkaffi” (“Sunny Coffee”). Jest obchodzony 27 stycznia, kiedy po długiej zimie pojawiają się pierwsze promienie słońca. Analog rosyjskiej Maslenicy nie jest kompletny bez silnie rozgrzewającej kawy.

Tutaj wolą uzupełniać aromat i smak kawy przyprawami: goździkami, cynamonem, zielem angielskim. Wkłada się je do Turka podczas gotowania. Tradycyjnie cukru nie dodaje się do kubka, ale kawałek rafinowanego cukru trzyma się w ustach, stopniowo się rozpuszczając. To wyjaśnia zwyczaj milczenia podczas picia kawy.

4 miejsce – Dania (8,7 kg)

Duńczycy nie rozstają się z kawą: często zaparzają ją w termosie i zabierają ze sobą do pracy lub na spacer. Zazwyczaj gorący napój uzupełniają kanapki lub ciasteczka. Do kubka często dodaje się śmietankę (kaffe med Floede) lub przyprawy (przepis nazywa się Kopenhaga).

Tradycyjna przerwa na kawę w Danii jest o godzinie 15:00.

5 miejsce – Holandia (8,4 kg)

To właśnie Holandia przyczyniła się do poznania całej Europy z napojem pochodzenia afrykańskiego. Dzięki rozległym plantacjom w Indiach i na wyspie Jawa poziom konsumpcji gwałtownie wzrósł, produkt ten stał się dostępny dla wszystkich segmentów populacji. Piotr I, po spróbowaniu holenderskiej kawy, uzależnił się od niej i przedstawił swoim dworzanom ciekawość.

Stosunek Skandynawów do kawy wyraża się w przysłowiu: „Nie ma pociechy bez kawy”.

W kraju tulipanów pije się najczęściej mocną i czarną kawę – espresso, ale w ostatnich latach popularność zyskuje również latte, które nazywa się „niewłaściwą kawą” („koffie verkeerd”).

6 miejsce – Szwecja (8,2 kg)

Szwedzkie firmy kupują do 90 000 ton zboża, głównie z Brazylii i Kolumbii.

Do kubka nie dodaje się nic poza cukrem i mlekiem, ale dodatek jest inny: ciasteczka, kanapki, babeczki, bułki. Taka przerwa na kawę z ciastkami nazywa się „fika”. W ciągu dnia może być kilka takich przekąsek.

7 miejsce – Szwajcaria (7,9 kg)

Spośród krajów Europy Środkowej najwięcej kawy spożywa Szwajcaria. Działają tu firmy, które sprawdziły się na rodzimym rynku: Nescafe, Egoiste, Ambasador. Wytwarzany lokalnie produkt wyróżnia się zrównoważonym smakiem i bogatym aromatem.

Sami Szwajcarzy wysoko cenią umiejętność przygotowania złożonego trunku i odpowiednio reprezentują swój kraj na zawodach baristycznych.

8. miejsce – Belgia (6,8 kg)

Antwerpia, miasto portowe, uważana jest za kawową stolicę Belgii – konsumpcja jest tu wyższa niż w innych miastach. Kawiarnie znajdują się na każdym rogu i można zamówić espresso, latte, cappuccino i inne opcje.

Jedno jest niezmienne: kawę najczęściej podaje się do deserów, z których ulubionym są słynne belgijskie gofry i czekolada.

9 miejsce – Luksemburg (6,5 kg)

Mały kraj, liczący zaledwie 600 000 mieszkańców, ma wysoki poziom spożycia kawy. Tradycje picia kawy zapożyczono z sąsiedniej Belgii i Francji.

10 miejsce – Kanada (6,4 kg)

Jedyny pozaeuropejski kraj o wysokim poziomie konsumpcji. Większość dorosłych w Kanadzie zaczyna rano od orzeźwiającego aromatu. I zazwyczaj jest to szklanka kupowana „na wynos” w kawiarni w drodze do pracy. Często pierwszą porcję pije się w drodze.

W Kanadzie piją najwięcej kawy ze śmietanką. Double-double – tak nazywa się napój o smaku podwójnej porcji cukru i mleka. Jako dodatki stosuje się również syrop klonowy i whisky.

Dodaj komentarz

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.